Terapeutické metody

Naučím Vás, jak si pomoct doma, vymyslíme spolu Váš pohybový režim a zamyslíme se nad Vaší ergonomií. Mým cílem je zbavit Vás bolesti. Výsledek bude ovšem záležet i na Vás, nakolik na sobě zapracujete.

Prosím sundejte si před terapií řetízky, náramky, hodinky, ideální je kůže bez krému a parfému. Vemte si tepláky. Žvýkačku nechte doma.

Zkuste si zjistit od svých rodičů, jak probíhal váš motorický vývoj (otáčení, lezení, sed, chůze…), zda byla nějaká terapie pohybového aparátu v prvních letech Vašeho života nebo ve škole.

Terapie bude obnášet rozhovor s Vámi, pokud máte nějaké lékařské zprávy, přineste je s sebou. Rozebereme Vaše problémy a zkusíme jim přijít na kloub. Vlastní terapie probíhá ve spodním prádle nebo v oblečení (ideální volné tepláky a tričko), obnáší manuální práci mýma rukama, často pracuji i s ploskou nohy nebo obličejem, jemné napravování pokud je nutné a výuka vhodných cviků či pohybových stereotypů. Naučíte se respektovat své tělo a dolaďovat ho do formy, ve které kdysi bývalo, v prvních letech našeho života.

Moje terapie je inspirovaná následujícími metodami:

Metoda Ludmily Mojžíšové
Tato obdarovaná žena pomohla mnoha ženám zbavit se funkční sterility a hodně lidem ulevila v různých problémech pohybového aparátu. Její metoda spočívá v napravování žeber, uvolnění lopatek a pánve a sestavě cviků. Napravování žeber se provádí pohybem vaši ruky proti odporu terapeuta v různých rovinách. Terapie probíhá vsedě a vleže na zádech i na břiše.

Mobilizace kloubů
Jedná se o jemné napravování kloubů. Pracuje se hlavně s trakcí (roztažením do délky) a úpravou omezených rozsahů jednotlivých kloubů. Pracuje se v různých polohách.

Měkké techniky
Patří do reflexní terapie. Ovlivňujeme kůži, podkoží, fascie svalu, zejména tam, kde je zvýšené napětí. Pracuje se na sucho, rukama ovlivňujeme danou oblast dokud napětí nepovolí. Nejedná se o bolestivou záležitost, jenom občas toto tvrzení neplatí a pro dobro klienta jdu i přes bolest.

Dynamická neuromuskulární stabilizace (DNS)
Pokus o návrat do původní formy, kterou jsme měli v prvním roce života. Je to hra, při které se snažíme dostat lopatku, pánev a vůbec celé tělo tam, kde patří. Pracuje se hodně s bráničním dýcháním, hlubokým stabilizačním systémem, uvědomováním si správné polohy kloubů, těla. Ideálem je převést tyto polohy do běžného života. Autorem této metody je prof. Pavel Kolář. Vhodné pouze pro motoricky nadané jedince.

Neuro-vývojová terapie

Terapie zaměřená na přetrvávající primitivní reflexy, které můžou vést k různým problémům jak ve čtení, psaní i chování. Více najdete na http://red-tulip.cz/neuro-vyvojova-terapie/

Kabatova technika
Pohyb je vedený v diagonálách. Pracuju hodně s končetinami nebo s hlavou. Tuto techniku používám hlavně při omezené pohyblivosti ramen, při nesprávné koordinaci končetin nebo při zablokované krční páteři.

Reflexologie plosky nohy
Na chodidle máme zobrazený celý svůj organizmus. Zejména při velmi bolestivých stavech si můžeme pomoci právě přes nohu. Je to krásná metoda a použitelná v každé domácnosti. Náročná pouze na vaše prsty, musíte tlačit, dokud bolest nezmizne. V této terapii jdeme mírně i přes bolest.

Feldenkraisova metoda
Nazvaná po svém zakladateli, nás vede k optimalizaci pohybu, vnímání potřeb  a možností svého těla. Pohyby se provádí pomalu, doprovázené pouze příjemnými pocity, nejde se na výkon a rozsah pohybu, pracuje se i s představou pohybu, hodně odpočinku. Individuální terapie je velice odlišná od toho na co jsme zvyklí z běžné rehabilitační terapie. Terapeut vnímá klienta jako rovnocenného partnera, naslouchá jeho tělu, jde jenom tam, kam ho to pustí, klient je oblečen.

Vojtova metodika 2. generace
Můj spolužák Mgr. Václav Krucký je autorem inovace klasické Vojtovy metody. Pracuje se přes míčky, využívá vícero zón najednou, později i balanční plochy. Je tu jemnější přístup, menší striktnost na polohu. Nevýhoda – musí se cvičit každý den asi 10 minut a s někým, kdo tlačí přes míčky v daných místech v dané poloze. Výsledky se dostaví v řádech měsíců a často jsou pozitivně překvapující. Mám s tím velmi dobré zkušenosti u lidi s artrózou, po mozkových příhodách, u dětí při špatném postavení noh, vpadlým hrudníkem, při terapii miminek…